įploti

plóti, -ja, -jo.

1. plakant, spaudžiant daryti ploną, ploninti: Kalvis geležį ploja. Plója [geležį],
kolei sueižėja. Paėmiau kūjaitį, pradėjau plóti. Visos mašinos ūžia, ir kietą plieną kūjai ploja. | Kai valgau, tai su smegenais (dantenomis) plósiu plósiu [maistą].

2. tekšnoti ranka: Plóti per pečius.

3. pliauškinti delnais reiškiant pritarimą, džiaugsmą: Jis delnomis plója iš linksmumo. Rankomis ploja. Plóti plaštakas. Rankas plóti. Visi, į rankas plódami, džiaugėsi. Pliaukšiu rankomis, ploju. Visa milžiniška salė ilgai plojo šių kraštų taikingajai politikai. Visos giminės, katutes plokite. Visi meilingai rankomis plokim, giesmes giedokim.

4. gaminti spaudant, plekšnojant: Bent kelios šeimininkės plója pyragus. Tuoj kulsma, malsma, virtinius plosma.

5. spaustis, glaustis: Aš vis dar nedrįsau trauktis nuo langelio, į kurį plojausi visu užpakaliu, pagatavas trilinkas išmauti į kiemą.

6. kirsti, šerti: Apie mañ' tik muša, muša – jau plõs i man į kaktą. mesti, sviesti: Išplaukiančias ir atplaukiančias dores bangos su triukšmu plodavo į seklumą.

7. smarkiai eiti: Jei būtų neatvažiavę, tai būčiau kad plójęs, tai plójęs pėsčias!

8. niekus kalbėti, pliaukšti: An veseilių kad ima visi plót – nei du, nei vienas.
kaĩp į aũsį plótas labai greitai, skubiai: Liepė kinkyti arklius ir išdūmė kaip į ausį plotas į stotį.
kalbomìs plóti apkalbėti: Žmonės kalbom plojo par trejus metelius, kai aš jai nupirkau auksinį žiedelį.
liežùvį (liežiùvį) plóti gerintis, pataikauti: Prieš urėdnyką visi liežiuvius ploja. Visaip liežiùvį plója, nori prisikalbyt panelę.
[su] liežuviù (liežiuviù) plóti niekus taukšti, plepėti: Nekenčiu, kai liežiuviù plójat. Su liežuviù plója.
žandaĩs plóti kalbėti, šnabždėti: Tai kas, kad tu žandaĩs plóji (meldiesi), o tavo mislė kažkur.
apiplóti. apmusti, apdaužyti.
atplóti

1. kiek reikia paploti (delnais): Dar pasidalinę keliomis muzikalinėmis mintimis ir atploję savo dalį dirigentui, jiedu lengvai atsikvėpė. Atplójom rankom šokėjams.

2. atvykti: Ana atsiplójo į kiemą, t. y. atėjo.

3. susitrenkti: Nesėsk smagiai, atsiplósi tetulę.
įplóti. įkirsti, suduoti: Vaikui per pasturgalį įplójau.
išplóti

1. plakant, spaudžiant padaryti ploną, išploninti: Tešlą išplók, t. y. išpleisk. Kiekvieną tešlos gabalą išploti, uždėti įdaro ir padaryti apvalainius kukulius. Kėžą išplóti. Auksą išploti. Laumė vėl nudūmė pas mergelę jau dar̃ su išplótu liežuviu. plakant sutrenkti, sužaloti: Atsitrauk, kad piršto neišplóčia. Jei pentelę blogai įbesi į žemę, tai ir išplosi pirštą su plaktuku.

2. išsiplakti: Imkit, broliai, rykšteles, išsiplokit marteles.

3. praleisti laiką plojant, daug ploti (delnais): Visą vakarą išplójau teatre, net delnai sopa.

4. plojant atlikti: Delnais tau išplosiu balandžio griaustinių ritmą.

5. plojant išvaryti: Įpykdyti mokiniai išplójo iš klasės savo mokytoją.

6. išeiti: Sūnus išplójo į mokyklą.
nuplóti. trumpai papliauškėti delnais: Visi nuplojo su rankoms.
paplóti

1. plakant, spaudžiant paploninti: Kelis kartus kilsterėjo kūjį, paplojo baltai įkaitusią geležį. Ragana nuėjo pas kalvį ir sako: „Kalvi, kalvi, paplok man liežuvį!“. [Kape] rasta sidabro žaliavos lazdelė paplotais galais. [Žiebtuvėlį] vėžoj rado paplótą.

2. plojant pagaminti: Motina paplojo kūdikiui plocinį, kad jis nebeverktų.

3. patekšnoti ranka: Arkliu [i] per nugarą paplojo. Senis maloniai paplojo jaunuoliui per petį.

4. (delnais) papliauškinti: Parodyk dėdei, kaip moki paplóti rankutėm. Išlydint Grynių, net ir dėl akių niekas nepaplojo jam. Jis niekados netrokšdavęs minių paplojamas.
liežuviù (liežiuviù) paplóti niekus pataukšti: Neturėdamas, kas daro, paplója liežiuviù.
liežùvį paplóti pasigerinti, pameilikauti: Moka ana paplót liežùvį.
parplóti. pareiti: Jau ir tu parplóji? Benė su Šidlauskiene iš Skaisgirio parpló [ja].
praplóti. suploninti: Kalvi, kalvi, praploj, pramuš man liežiuvį.
priplóti

1. spaudžiant padaryti plokščią, suspausti: Vaikinas užsidėjęs ant galvos priplotą kepurę. Namai maži, tarytum juos kas buvo priplojęs. | Sakyč, an tėvą panašus, ale kad nosis priplota.

2. stipriai priglausti, prišlieti, prispausti: Mat skūra atsiknojus – priplók, greičiau užgis. Tą lentą priplók pri to rąsto, ir būs gerai. Vaikas, priplójęs nosį prie lango, žiūri į varną. Už lango trys berniūkščiai, priploję nosis prie stiklo, nemirksėdami žiūri į kariškius. | Kulkosvaidžių šūviai vis labiau priplodavo juos prie žemės. Kūdikis prisiplójo. prie motinos. Prisiplojau prie sienos ir klausau, ką jie kalba. Ilgai negalvojęs, jis laimingai atsidūrė anoj pusėj ir prisiplojęs patvoriu nurėpleno tolyn už kūtės, už klojimo. Kerpsamanės sudaro prisiplojusias tankias, žalias vejas. [Avių] nugaros prisiplóję in pilvą (avys labai liesos, perkarusios) . | Lūšna prisiplojo prie žemės skurdi, apakus nuo dūmų, nuo vėtros sutriušus.

3. priplakti, prilenkti: Toks lietus prie žemės rugius priplója. Priplójo lietus visus žirnius in žemę – ir virkščių arkliai nebeės. Dobilai visai prisiplóję prie žemės. Linai paskleisti pakiliai stovi, neprisiploję.

4. mušant partrenkti: Su ta lazda kad jau drošiąs, visus kaip silkes priplosiąs. Tokiu kumščiu sulinkusią moterėlę galima plote priploti prie grindų. Kad tėkšiu į sieną, tai prisiplósi! nudėti, užmušti: Nelįsk, tuoj priplósiu!

5. suduoti, sušerti: Priplók su delna par subinę jam kėksančiam.

6. sumušti rankas suderėjus: Na, baikit derėt – priplókit, ir einam namo. Jei priplójai, tai neik kaip vėžys atapakalias.
liežùvį (liežiùvį) priplóti prisigerinti, pataikaujant įsiteikti: Šitas gal gerai liežiùvį mokėjo priplót.
suplóti

1. padaryti plokščią, suspausti: Suplótos (plokščios) aukso arba sidabro gijos. Kap stvėriau ranka [pelę],
suplójau aš ją. Ėjau pirkt tų suplótų kruopų (avižinių dribsnių) . Kepurė suplota kaip blynas. Bėgio galvelė yra suplota (susiplojusi) arba visiškai nudilinta (nudilusi). Vienkinkis, jau suplotomis lingėmis vežimas tratėjo, girgždėjo. Žvaigždžių sistema esanti suploto rutulio pavidalo. Su varškės įdaru kukuliai dažnai daromi apvalios suplotos formos. | Tave apkulsiu, į paplotėlį suplosiu! Tu ir be dantų plutelę suplosi (dantenomis sumaigysi) . Klierikas Vasaris taip ir pasiliko bestovįs suplotas gėdos ir suniekintas.
suplótai. Pomidorai vidutinio didumo, suplotai apvalūs. Bandelės išėjo tokios susiplóję – ar nesikėlė? Skrybėlė jam susiplojo kaip sklindis. plojant sutrenkti, sužaloti: Blogai tam traktorninkuo – pirštą su kūju suplójo. Užsileido medis, krūtinę jam suplójo.

2. plojant, spaudžiant pagaminti: Suplók blynus arba kepaliukus gražius kepdama ragaišius, t. y. sutapyk. Iš guolio nesuplosi raguolio.

3. suliesėti, sudžiūti, suplonėti: Alkanas gyvolis susiplója. Ir Vincienė visiškai susiplójus. Marcelė susiergeliavus susiplójo visai. Toks susiplójusios (pailgos) burnos – į motiną.

4. suglausti, sušlieti: Kad tik kaip nors juodu suplójus į porą. Du plaukuoti susiplojo, vieną pliką pakavojo.

5. suduoti, sušerti: Per uodegą botagu suplójo. Suplosi delnu bėriui per kaklą.

6. supliauškinti delnais: Vaikas, delną su delna suplódamas, krykštauna iš linksmumo. Ji suplojo delnais, juokėsi ir stengėsi paliesti jo galvą. Būtūt tik ranka suplóję, kad būtūt išgirdę ją nušovus. Privažiavau margą dvarą – šuneliai sulojo, išeina mano motynėlė, rankelėm suplojo. Uošvužėlė išeidama, baltas rankas suplodama: – Sveiks atjojęs, ženteli, sėski nuo žirgelio. Kaip Juozą įvarė, visi nusidžiaugė, rankas suplojo. Namą pastatyt – tai ne rankom suplót (greit, be vargo nepastatysi) . Į rankas susiplódamas.

7. sumosuoti, suplakti (sparnais): Karveliai, suploję sparnus, vieni išlėkė į padanges, kiti sulindo į kluonus. Lėkė gulbė per mareles ir sparneliais suplojo. Aš sparneliais suplojau – kelkis, mielas artojau.

8. atlikti, sudaryti: Jos tai greit suplójo tą teismą (greit sulaukė bylos) .
užplóti

1. užkirsti, užduoti, sušerti: Reikėjo gerai užplóti už tokį darbą. Užpló [ja] vaikuo par subinę supykusi.

2. užmušti: Kad galėčiau, užpločiau kur nutvėręs aš tą išsikėtėlį.

3. plojant sumušti: Net pūsles ant delnų užplojo.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'iploti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x