įmelsti

mel̃sti, mel̃džia, mel̃dė

1. labai prašyti: Ir gaspadorių namo labai jis skubintis mel̃dė. Jeigu esi girios paukštis, meldžiam lėkt į girią. Vakaras netoli, leidžias saulelė, meldžiu, lydėkit mane, broleliai. Meldžiu, atverkie vario vartelius. Idant jį būtų kas klausęs, kas jam paskyrė tą urėdą …, ką būtų jisai, meldžiu, atsakęs? Meldžiuot (meldžiu tave), sakyk man, kuriame tavo didę sylą santį. Meldžiuotes. Juozapai, pamažu, meldžiute, pamažu. Prašiau, meldžiau tėvužėlio, kad mane atlankytų. Lalauninkai meldžia poną auksinėlį į delmoną. Meldžiu jus, broliai mieliausieji …, idant patys ant savęs sumiltumbitės. Pagalbos meldžiu. Šiuodu vaiku mano verkdamu meld pienelio. Verkia meldžia mergužėlė rūtų vainikėlio. Juodu meldė, kad ji jiemdviem ką norįs valgyt duotų.
melstinaĩ. Jis atsimena, kad jo tėvą tuokart melstinai išmeldė vykti drauge, – jokiu būdu jis nenorėjo. Meldės, prašės jauni sveteliai naktelę parnakvoti. Lapė jo mel̃dės, kad pačėdytų, nės ji žinanti nors žuvies parūpint. Ana meldės pri Būtnoriaus to arklio. Regėjom tūžbą jo dūšės, kada jis mūsump meldėsi, o mes jo nenorėjom išklausyti. prašyti išmaldos: Aklas nekuris sėdėjo šalip kelio melsdamas.

2. kviesti, prašyti kur: Moko ir padvarnyką, kokius pareitisi ing svečius melsti. Nemelstieji svečiai.

3. prašyti ko maldomis, maldauti (Dievą, šventuosius): Jei sugriešijai, melsk atleidimo. Aš melsčiau Dievą per visą dieną, kad būt miglots rytelis. Meldiegu tu šventuosius? Tu maloningas meldžiantiemus. Melskite, o imsite, ieškokite, o rasite. Vienai vieno melskis daikto – meilės, tiktai meilės. Šiteipo visokių daiktų nuog Dievo reik melstisi.

4. kreiptis maldomis į Dievą, šventuosius, kalbėti maldas: Mes nèmeldam Marijos (nesimeldžiame Marijai) . Visi meldž jai, keliais klaupę. Melsdami nebūkite daug kalbančiais. Aš meldžiu kasdien už tave. [Velnias] darosi dievu ir noris, kaip kada Dievas būtų meldžiams. Mel̃sias, kalbės poterius pri duonos abrakelio. Jei nori, tai meldies (melskis) namie. Bažnyčio [je] vieni mel̃das, kiti žiopso. Nė melstis niekas gerai neišmokė mažo Rauluko. Kas … piktžodžiavo …, tegi meldis nobažnai. Rytui išaušus, nueina slūgos bažnyčion, ogi jų abiejų esama gyvų ir mel̃džiamas draug. Su meldžiančiuos (meldžiančiuosiu, meldžiančiu) nereik juokų daryti. Bažnyčioje, būdavo, meldusios kiek nesimeldusios – vis žiūri ton pusėn, kame Karklynas klūpoja. Meldusys reik ir pasivalgyti. Meldiesigu tu kitiemus šventiemus? Anys savo padarė veršį nulietą ir ano meldėsi. Tie mel̃džias saulės. Tu meldies Dievop, Viešpatiesp tavo. Pagonys meldėsi saulę, mėnų, žvaizdes. Surinkimas … meldėsi už jį Dievą. Melskitės Dievui už mane, idant jis varles nug manęs … atimtų. Už bagotą ir kunigai meldžias, už biedną ir ubagai tingi.

5. giedamai skaityti (maldą): Kunigas, įėjęs į gryčią, pradėjo maldas melsti. Ji meldė maldas ir vedė giesmes pirmu balsu. Susiedel, melsk tamsta už muni maldą, kai prieis muno eilė – aš dar galiu natos nepatropyti. Ka motriška melda, vyrai atliepa. Kalnus melda.
atmel̃sti, atmel̃džia, àtmeldė

1. išprašyti atleidimą, atsiprašyti, permaldauti: Ne vienas žmogus mane [kerštaujantį] neatmels. Atmeldė savo dangišką tėvą, kad nekoravotų. Vaikas motynos atsimeldė. Keliuose pasiklaupęs atsimeldė, persiprašė. Aš atsimeldžiù nuo pono Dievo savo kaltes.

2. maldomis atsiteisti, atsilyginti: Kunigėlis visus mano nusidėjimus atmels. Geriau į griekus, negu į vargus: griekus atmelsi, iš vargų negreit išbrisi. Reikia atsimel̃sti už visus tuos daiktus.

3. maldomis ko išvengti, nuo ko išsigelbėti: Nuo smerties neatsimels. Tas antrą smertį neregės, nuo to jis atsimelsis.

4. gana prisimelsti: Ištupėjai perdien bažnyčioj ir da neatsìmeldei. Negana galėjo atsimelst ir atsigiedot.

5. išprašyti, išmaldauti atgal: Kartą pažyčiojau išeiginius kailinius, ėmė ir pasisavino – dabar nė melste nebeatmel̃su.

6. išprašyti maldomis, išmaldauti: Meldas žmonys [sausros metu],
neatmelda – nėr lytaus.

7. išsiprašyti kur.

8. atsidėkojant pasikviesti tą, kuris buvo kvietęsis: Moko ir padvarnyką, kokius pareitisi ing svečius melsti: ne bagotus, kurie vėl gal atmelsti …, bet ubagus pavargusius.

9. giedamai atskaityti (maldą): Atmeldė maldą lauko pusėje, nejo į koplyčią.

10. atitarti giedantiems: Vyrai aplinkuo ir ant grabo sėdo. Į antrą vežimą motriškos – atsimelsti.
įmel̃sti, įmel̃džia, į̃meldė

1. įprašyti ką padaryti: Įmeldė, kad jis bernardinams bažnyčią su klioštoriu padirbintum. Įmeldžiau, paliko numie. Jis svečių įsimeldė, kad jam pavelytų nors porą šokių pašpieliuot.

2. įprašyti priimti: Aš į̃meldžiau vos ne vos gyvolį į šėrybas. Įmeldžiu savo kūdikį pri brolio. Jis pas mane įsimeldė į nakvynę.

3. įsitraukti į maldas: Kaip įsimeldė bažnyčioje, vos besulaukiau išeinant.

4. mokėti melsti.
išmel̃sti, išmel̃džia, ìšmeldė

1. išprašyti: Motutė išmeldė tetušį, kad važiuotų prie daktaro. Ìšmeldžiau tą daiktą nuo (iš) jojo. Ìšmeldė atėjęs paskutinį kirvį. Tas … veikiai nu kiekvieno ko tikt norįs galėjo išmelsti. Prigulęs apie tatai prašo, tačiau nieko neišmeldžia. Aniotė neišmeldžiamà. Keikdamas iškeikė, melsdamas išmeldė. Tai matydamas išsìmeldėsi įvelyjimą an kelių dienų namo grįžt. Aš dar norėčiau išsimelst su šiais švilpukais pasišvilpyt. Nežinoj [o] [, kad turite] – būt išsimel̃dęs. Išsimeldė, idant jiems nekalbėtų. gauti, išprašyti elgetaujant: Ižmelst palangėmis.

2. išprašyti maldomis: Ašai išmelsiu dangaus Dievulio, kad man nukristų šviesi žvaigždelė. Syla meilės neįgysi, kerštu Dievo neišmelsi. Tie išmeldžia sau sūnaus nu Viešpaties Dievo. Išsìmeldžiau – išleidė iš kalėjimo. Tu turi iš Dievo išsimelstis, kad jis tą. tavyje uždegtų. pasimelsti už ką: Taip, greičiausia jis primena jai, kad reikia duoti jį bažnyčioj išmelsti. Taigi jis jau tikrai nebegyvas.

3. maldomis ką iš kur išvesti, pašalinti: Bagotą iš peklos išmeldžia ir dangun varu įstumia.

4. užtektinai pasimelsti: Vyresnieji išsimeldę miegoti sukrito; jaunesnieji pargrįžę viešėti išbėgo.
numel̃sti, numel̃džia, nùmeldė. maldomis išprašyti, išmelsti: Kožnas turite tol ant savo kelių ir veido gulėti …, kol vieną ar kelis iš pagonų ant išganymo numeldę būsit.
pamel̃sti, pamel̃džia, pàmeldė

1. paprašyti: Paraginusi svečius, pameldusi kąsti, atgal bėga į kamarą. Aš iš tavęs pameldžiù duonos. Jis tai darė, kelis kartus pàmelstas. Pamelsk, idant tavo prietelius parspėtų už kožną supykimą.

2. pakviesti, paprašyti kur: Didę padarė večerę ir daug žmonių ant tos pameldė.

3. sukalbėti maldas: Biškį atsipūtusys ir pasimeldusys, apent iškumbrino į pajūrio pusę. Pasimelsk ir už mane. Pasimeldžiu Dievo.

4. balsu sukalbėti, paskaityti (maldą): Visi parsiklaupė apie stalą, ir Jurgis širdingą maldą pameldė.
pérmelsti.

1. atsiprašyti: Pérmeldžiu, kaimynai, ale pasiklausyk, ką pasakysiu! Juozukas pabučiavo ranką tėvelio savo, permeldė Dievą, ir nuog tos valandėlės nustojo jam širdį skaudėtie.

2. permaldauti, išprašyti: Jį permeldžiau, kad pasiliktų. O permelsk mums mieliausįjį tavo sūnų. Jis neduodas pérsimelsti.

3. per daug melstis: Tiek daug švenčių, gali pérsimelsti.

4. sukalbėti, persiskaityti (maldas): Maldas pérsimelsti.
primel̃sti, primel̃džia, prìmeldė

1. priprašyti: Jau žodžių neištenku aš jums primelsti (prisišaukti) . Prie ano tik prisimel̃sties reik, ir gausi šimtą rublių. Bene prisimelsiam pri mašinoriaus, ir mums bene iškuls.

2. į valias pasimelsti: Nesibijok, per viršų neprisimelsi.
sumel̃sti, sumel̃džia, sùmeldė. sukviesti, suprašyti: Visus sùmeldžiau pas save, t. y. suprašiau.
užmel̃sti, užmel̃džia, ùžmeldė

1. melstis už ką: Už ką užmel̃sti. Aš užmeldžiau, kad jis nebšnekėtum blogai. užtarti maldomis: Šventieji savo geradėjus pas Dievą užmeldž. Užmelsk Dievą už mus.

2. maldomis uždirbti, įsigyti, atsilyginti: Ubagas daugiau užmelstum, par bažninčias eidamas. Klebono užmelstus daiktus išvogė. Už ką tau du? Benc tu mokėsi užsimelsti?

3. maldomis išprašyti, išmelsti: Užsimeldė bausmę – jam dovenojo.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'imelsti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x