elgti

el̃gti, -ia, -ė

1. daryti, veikti, apsieiti: Oi broliukai, negerai taip elgdamas padarei. Neelgdamas. su savimi, kaip. pridera. Mandagiai elgiuos. Galima išmokti gražiai elgtis. Elgtis prieš kožną meilingai. Jis su ja turėjo labai švelniai el̃gtis. Su niekuo nesielgia žmonės taip bjauriai, kaip su žvirbliu. Jis el̃giasi kaip piemuo. Po akim svieto gražiai elgėsi. Būk stipras ir elkis vyriškai. [Jis] išdykusiai praded kalbėti ar elgtis. Tu elgies (darai) prieš savo paties pažadą. Na, tu čia taip elgies be jokio rūpesčio. Jis ne taip elgėsi, kaip reikėjo doram žmoguo. Darbuokis it amžinai gyvensiąs, elkis it rytą mirsiąs.

2. daryti įtakos, veikti, nuteikti: Dangus šviesus, linksmai ir žmonės elgia.

3. išmaldos prašyti: Kaip nepriderančiai daro krikščionis, kuris elgia daiktų sau daug gadinančių aba žalingų. Aklas nekuris sėdėjo pas kelią elgdamasis. Pavargėliai sėdi elgdamiesi. Tiemus labai sunku elgtis nuog kitų.

4. verstis: Visokiais šmukuliais elgas, ir anam gerai eita. Ašaromis niekur nieko neišgausi. kvailiai ir netikėliai tiktai verksmais elgiasi.

5. vartoti, naudoti: Ne visi tie yra kukoriai, kurie ilgais peiliais elgiasi. Mūs žirklėm jie daugiau el̃giasi nekap aš.

6. turėti (su kuo) reikalo, draugauti, santykiauti: Aš papratęs stubo [je] apie gaspadines el̃gtis. Murmėjo parizeušai Jėzų su tais žmonėmis elgiantis.

7. tenkintis, maitintis: Jie per žiemą buvo be uždaro, tik viena duonele elgėsi.

8. gyventi: Šeimynėlė gerai elgias – pieną sviestą valgo. Jie labai turte gyvena, o prastai el̃giasi (neišlaidūs) . Per daug plačiai ėmė elgties.

9. triūstis, darbuotis: Mes nū el̃giamės. Elgiamės mes kaip galime – iš vienų skolinam, kitiems grąžinam. Aš su viščiukais elgiaũsi. Rodos, elgiuos, kaip tik galiu, o vis nespėju. Šiap tep vieni el̃giamės (nieko nesamdome) . Tuo tarpu, jiem čia elgiantis, žmogžudžiai taip pat nesnaudė. | Iš pradžių buvau pamislijęs, jog virėja taip smarkiai elgėsi (daužėsi, trankėsi), bet ūmai supratau savo klaidę.
apsiel̃gti, -ia, apsìelgė

1. elgtis, apsieiti: Visi su juom atsargingiaus apsielgia. Idant kiekvienas priderančiai apsielgtų.

2. išsiversti: Vaikai. galės apsielgti jau ir be lietuviškų knygų.

3. apsidirbti: Mūsų kaimynas šįmet su šienapjūte greitai apsìelgė.
išel̃gti, -ia, ìšelgė. ištverti, išlaikyti: Vos išel̃gia iki vakaro kojos.
nuel̃gti, -ia, nùelgė

1. suvargti, suskursti: Padekit nuelgusių gryčias, bajorų kiemus ir valdovo dvarus.

2. nuskriausti: Ar gal bijai, kad aš nenuelgtau?
pasiel̃gti, -ia, pasìelgė

1. padaryti kokį veiksmą (ppr. santykiuose su kitais): Vilkas teip nepasielgs, kaip tokie žmonys. Kaip tu su tėvais, taip su tavim pasielgs vaikai. Jis didei išmano, kaip sviete pasiel̃gti. Nori tikėtis bei dieviškai pasielgtis. Jie pasielgė lyg maži vaikai. Kad būtų buvę susekta, būtų buvę kitaip pasielgta. Blogai pasielgęs, nenusimink, gerai pasielgęs, nesigirk.

2. pasirodyti: Vis nor dar žmonysto [je] pasielgti. Ketvirtąją dieną viešnė turėjo pasielgti, beje pasirodyti, ar turtinga yra.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'elgti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x