atlikimas

likìmas. → likti.

1. atidėjimas nesuvartoto kiekio, likučio; pavedimas, atidavimas: Visokių valgių likìmas. Tokis likìmas: jei paliksiu, tai liks, o tep galima viskas suvalgyti. Toks, sako, likìmas ten buvo, t. y. mažai paliko turtų. paliktas, pavestas kam turtas, palikimas: Mano sūnus pradėjo gyvent čionai: čia tėvo likìmas.

2. darymas, vykdymas: Klebonai vyskupo įsakymą dėl likimo atliko, vienok nu to laiko vyskupai nėkumet kunigams nebleido teip keliauti.

3. neišvengiamų, nepriklausomai nuo žmogaus valios susiklosčiusių aplinkybių eiga, lemtis: Pats likimas tau už viską atlygina. Du jaunuoju bernužėliu pro likimą ėjo. Nu likìmo nepabėgsi. Tai buvo jo likimas, tokį smertį turėjo gaut.

4. dėl gyvenimo sąlygų susidariusi būklė, gyvenimo eiga, dalia, laimė: Anė savo likimu labai patenkinta. Pats ir pati yra bendro likìmo dalyviai. Jis jautėsi laimingas, kad pasidalijo savo laime su likimo draugais. Toks jau likimas mūsų pilksermėgių: lupa mus visi iš visų pusių prisimindami! Ir jį panašus likimas ištiko. Mūsų šalyje patys darbo žmonės yra savo likimo šeimininkai. tolesnis buvimas, ateitis: Oi tu vainik, vainikėli, koks mum bus likimas? Rūpestis dėl šeimos likimo nedavė jam ramybės. Mūšiuose prie Volgogrado buvo sprendžiamas Tarybinės valstybės likimas. Savo likimas jam dabar nerūpėjo.

5. paskyrimas, nustatymas, nurodymas, įsakymas, įvedimas: Švenčiam iš … instatymo, alba likimo, nedėlės dieną. Šisai atleidimas griekų paties Jėzaus Kristaus likimas, pramanymas ir instatymas yra. Mokytoju ans iš … likimo teipojag est esąs.

6. lėmimas, sprendimas: Musint toks Dievo likìmas.
likìmo pir̃štas likimas, lemtis: Likimo pirštas nepraleido nė mažiausio atsitikimo – visa ton gyvenimo knygon įrašė.
likìmo vãliai (likìmui) palìkti visai nesirūpinti: Mokytojas ir jo šeima buvo palikti likimo valiai. Netrukus Mykolas gavo žinią, kad jo motina nėra palikta viena savo likimui.
atlikìmas. → atlikti.

1. įvykdymas, padarymas: Savo darbo atlikimas – štai geriausias atsakymas į viską. Uolus savo pareigų atlikimas – štai kelias į laimę. Su bausmės atlikimu bus laukiama iki 1 apriliaus.

2. išpildymas (meno kūrinio): Bethoveno kūrinių atlikimas buvo šiltai sutiktas. Raudos skirias nuo dainų ir savo prigimtimi, ir savo kilme, ir atlikimo būdu.

3. užmokėjimas, atlyginimas.

4. prievolė: Jis nuo visų mokesnių ir atsilikìmų valnas.

5. likimas vietoje, nėjimas kitur.

6. buvimas ko daugiau, negu reikia: Mums nėr atlikìmo lašinių.

7. darymas ko lėčiau už kitus: Konstatuojamas nedidelis nesveikosios krūtinės ląstos pusės atsilikimas kvėpuojant.

8. nepasiekimas reikiamo lygio: Visos mūsų šalies tautos įveikė amžius trukusį atsilikimą, paveldėtą iš carinės Rusijos.
dalikìmas. pavedamas kam turtas, palikimas.
išlikìmas.

1. išsilaikymas, išsisaugojimas, išsigelbėjimas: Tas brolio gyvo išlikimas, žinoma, ir tave nudžiugino. Išlipo į kraštą su džiaugsmu nu savo laimingo išlikimo. Daugumas apleido tėviškę dėl išlikimo nu prapulties.

2. buvimas iš seniau, neišnykimas: Šis m/n. išlikimas rodo, kad nelabai seniai žemaičiai bus kirčiavę galūnę. Režimo išlikimas.

3. tvarumas: Šių dienų mokslas labai didus yra dėl žinojimo vieno gamtos įstatymo. Yra tai tas apie jėgos ir materės išlikimą.
palikìmas.

1. leidimas ir toliau būti, dalyvauti kur, nepašalinimas: Dar jį. rišo kiek su universitetu ir ramino palikimas egzaminų komisijoj.

2. leidimas ir toliau būti nepaliestam: Be bausmės palikìmas.

3. pametimas: Savo tėvynės palikìmas.

4. turtas, po mirties kam paliekamas, perleidžiamas valdyti, palaikai: Žemę ne iš kokių palikimų gavau, bet penkiais pirštais uždirbau. Mažasis sūnus paliko butoje tėvų karšinčiu ir veldėjo tėviškę ir visą palikimą. Išsidalijo tėvo palikimą. Ši skara da mamos palikimo. Dar atmeną seneliai po šituos smėlynus senobių palikimo gražius ąžuolynus. Senybės palikimo vargonai. Naujasis įstatymas vadinamas palikimu, testamentu. Palikimas atminimo prašo (gavęs palikimą turi atsiminti tą, kuris paliko palikimą) . Palikìmas ne vežimas.

6. darbai, paminklai, reiškiniai, išlikę iš ankstesnių laikų: S. Stanevičiaus literatūrinis palikimas yra labai negausus – šešios pasakėčios ir viena odė. Kur tavo galia, garsi palikimais? Atskiros tokių pilkapių grupės yra tuo metu Lietuvoje gyvenusių šeiminių bendruomenių palikimas. | Tamsus praeities palikimas nyksta diena po dienos.

7. paprotys, tradicija; tvarka: Dainuodavom bet kur. Tai tėvų palikimas. Taip jau jų duboj nuo tėvų tėvų buvęs toks palikimas. Jau jų. toks palikimas, kad tik į javus eit. Vieni gimsta, kiti miršta – toks palikìmas, taip išeina.

8. išvykstant palikti asmenys: Iš palikìmo niekas nelaukia, tiktai mano mergelė, mano jaunoji.

9. senoji upės vaga, kur dar vietomis likę vandens: Palikimūse lydekes šaudo. [Ežerinė smuklė] auga Žemaičių prūdūse didžiūse, palikimūse upių.
prilikìmas.

1. atsarga, lykius: Gerai, kai prilikimo yra koks rublis, kitas.

2. kas prilikta, iš anksto numatyta, skirta, lemta, likimas, lemtis: Dievų prilikimas nusprendė jiems pražūvą. Eisime … keliu savo, kurį parodė mums prilikimas.

3. dalia, laimė: Tai buvo toksai prilikimas, kad nepaspėjau atsisveikinti. Toks prilikìmas moterų.

4. priderėjimas, nustatyta tvarka, paprotys: Pataru kaip žmoguo: žanykias – toks prilikìmas. O tei (tai) prilikìmas: be degtinės joks balius.
užlikìmas.

1. pasilikimas kur.

2. laikymas ko, atsarga: Pasibengę visi užlikimai vaisių, reikalingų ant maisto.

3. iš anksčiau užsilikęs reiškinys, liekana: Pažymėtinas senovės užsilikimas – kuo daugiausia pridėjimas visokių valgių ant stalo ir raginimas valgyt.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'atlikimas' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x