apragauti

ragáuti, -áuja (-áuna), -ãvo.

1. mėginti skonį, skanauti; truputį valgyti ar gerti: Ir aš tą ragavaũ, yra gana druskos. Visi ragãvot, kas par skanybė buvo! Na, sveteliai, ragáukim – paskui atšals! Ragáuna misos, žiūri, ar bus geras alus. Šeimininkė davė man alaus ragauti. Didelė mergelikė buvo, o dar nebuvo ragãvus cukraus. Nei pieno ragáuna, nei sviesto. Prašom ragáutienai. Ji jau žino mano obuolius, tai nė neragáu [ja]. Mes, pyrago neragavę, namo nevažiuosma. Jis degtinės nė ragáuti neragáuja. Motina pataisydavo visokių gardžių valgių, bet tokio gardaus dar niekuomet nebuvo ragavęs. Ji ėmė po biskį, po biskį, ragavo, ragavo ir suvalgė visą. Senutė savo amžy karčemoje nebuvo valgiusi ir todėl nevalgė, tiktai ragavo. Uodas ilgai skraidė po žemę, ragavo visokių gyvulių kraujo. Kurs iš tigrų nėra dar ragavęs žmogaus kraujo, tas ne taip yra baisus. Neragautas. Prakorimą ragaująsis, prakorauninkas. Ne vienas iš vyrų pavadintųjų neragaus večerės. Večerios pono ragavę. Ragaudami jo kraujį, vesim žyvatą šventąjį. Juo daugiau žmogus ragavęs kartumo, juo aršiau jis trokšta saldumo. Neperkandęs kevalo, branduolio neragausi. Paliauk ir gardu ragavęs. Šiksi vašku, medaus neragavęs.

2. pačiam išmėginti, patirti, pajusti: Gal da neragavęs yr žabo, kad teip neklauso?! Tai koks tu baudžiauninkas, jeigu dar rykščių nebuvai ragavęs?! Mokslo neragavęs, viršininku nebūsi. Mes, prasti žmoneliai, bėdas tik ragaunam, per visą amželį ponui turtus kraunam. Kad žmogus protą turėtų, tai ir vargų neragautų. Tik atilsio mano dvasia neragaus. Kojos apautos dideliais batais, niekad, matyt, neragavusiais tepalo. Nors sapne rojaus laimės ragavau. Duod mano dūšiai tavimi gyventi ir tavo ragaut saldybes. Yra nekurie iš tų, kurie čia stovi, katriej neragaus smerties. Su saule gyvensi – bado neragausi.
mažaĩ svogū̃nų ragãvęs jaunas, nesubrendęs: Tamstų duktė mažaĩ dar svogū̃nų ragãvus – ką iš tokios nori.
apragáuti.

1. daugelį ar viską po truputį ragauti: Alų dalina visiemu apragáut. Aš jau viską apragavaũ.

2. apkandžioti po truputį: Apragavau jį. aplink, o kad pamačiau mažėjant, tai pasidėjau ir žiūrėjau.

3. kiek užvalgyti: Itos mėsos tai tik apsiragaut mūs draugėj.

4. beragaujant suklysti, nebesuprasti skonio: Ragauji, ragauji, apsiragáuji ir blogą nuperki [sviestą].
įragáuti

1. beragaujant įsismaginti, sužadinti apetitą: Iš karto nenorėjau, o kai ėmiau ragauti, tai įsiragavaũ, ir pradėjau valgyti.

2. įgerti, įkaušti: Įragavau, esu gėrusi.

3. patirti: Žodžio D [ievo] kas datiria ir įragauja, kas širdin savon įleidžia, nesunku jam.
išragáuti.

1. išmėginti daugelio ar visų skonį: Išėjom visą turgų, išragãvom visus sviestus.

2. beragaujant visa išvalgyti ar išgerti: Pasidėk ką gardesnio, tuoj ir išragáuja. Išragavo visą butelį.

3. pačiam mėginti, patirti, pajusti: Nieko gyvendami nelauksite, nebranginsite, išragavę visa. Turėjau net per daug laiko išragauti gyvenimo kartumus. Gyvenimą išragauti bandė, kaip troškusis išgeria taurę lig dugno.
nuragáuti. ragaujant nustatyti (gerą) skonį: Reik nuragáut, kiek ko reikia [į sriubą, į gėrimą]. Tėčiau, eikit juką nuragáut. Iš valgio tik druska ir pipirai nuragaujami. Turiu nuragáut kompotą.
paragáuti.

1. pamėginti skonį, paskanauti; kiek užvalgyti: Duok ir man paragáuti, koks skomas (smokas) to obalio. Eik, paragáuk, kap saldi pasdarė [šutinta duona] Pakepė – an trečios dienos ir nieko nėr paragáut (greitai suvalgė) . Kiemas ežerą siekia, ir kad aš žuvelės neparagáutau?! Paragáuk mano blynų. Paragáuk, ko viriau. Sėskis, paragáuk, pasakysi, ar gardu. Paragaũn' tu mano duonos. Im paragaũ (imk paragauk) mano sūrio! Nu, kur tau boba iškentės neparagavus. Kad aluko paragausi, apsuks tau galvelę, sumaišys širdelę. Saldus paragáuti. Žaltys išsiuntė uodą ir įsakė paragauti visokių gyvulių kraujo. Duokim paragauti raudoną viralą. Valgį, gėrimą, karaliui duodamą, pirma paragauju, prakorauju. Duomi paragaut. Paragauju, gurkšteriu truputį. Paragãvo vyriausias vandenį, vynan permainytą. O kaip jis paragavo, nenor gerti. Užveizdėtojis paragavo vyno, kursai vandenimi buvo. Tuojau, kaip paragáusi, tad mirimu mirsi. Nagi jūs paragáusiu tabako. Paragáuk, mano gardesnis tutūnas. Eik su mulkiu riešutauti – riešutų neteks tau paragauti. Neperkandęs kevalo, branduolio neparagausi. Gardu paragauti, bet reikės išspjauti. Neparagavęs viralo, nesakyk, kad šaltas. Eina kaip meška, širšų medaus paragavus. Čia nieko negausi, net ir vandens neparagausi.

2. išgerti, įsigerti: Šiandie prie svečiais ir aš paragavaũ. Ot paragáunu [, būdavo, degtinės],
o dar̃ tai suvisu neimu. Saldi, gardi arielkėlė, reikia paragautie.

3. pačiam išmėginti, patirti, pajusti: Kas laisvės oro paragavo, fašistams niekad nevergaus! Nebijok! greitai pardums, kaip paragaus bado ir dūmų pauostys. Išvaikščiojęs visus kelius ir vargo paragavęs, aš sugrįžau į savo seną butą. Dabar pasisekė man šiek tiek mokslo paragauti. Tatai žino tie, kurie šius vargus regėjo ir paragavo. Kaip tave paragausim, saldybę tavo jusim. Paragaut saldumo gerybės jo. Jei kursai žodį mano laikys, neparagaus smerties amžinai. Pakolei kitą apgausi, pats piktą paragausi. Uošvė labai pasiutus, tegul pagyvena pas juos: tegul ir jie paragáuna šitų pyragų. Darbo tik paragavo, o algą vis dėlto gavo. Neišdykauk, gausi diržo paragauti! Ar gal sagties paragauti nori? – Ir jau imasi senis už diržo. Urėdas jam liepė daugiau pakinktų nepalikti, o jeigu paliks, tai gaus bizūno paragauti. Ir džiaukis dabar, guzą gavęs ir lazdos paragavęs. Vai paragáusi rykštės, jei skriausi sesytę!
priragáuti

1. po truputį valgant, geriant prisisotinti: Grįžta uodas, kraujo priragavęs, ir jį sutinka kregždė. Man didžiausia būtų laimė, jei būčiau pačio karaliaus žmona: ir tų valgių privalgyčiau, ir pyragų priragaučiau, ir pagaliau patį karalių turėčiau.

2. prisigerti, įkaušti: Prisiragáuta svečiuos arielkos, kad net kojos sverda. Vargonininkas tiek prisiragavo, kad neįstengė ir namo parjoti.

3. pačiam pakankamai išmėginti, patirti, pajusti: Nugyventa gražus amželis, prisiragauta ir saldaus, ir kartaus. Jis gana prisiragavo pasaulio smagybių.
suragáuti. ragaujant suvalgyti: Kap paragavo, tai i visą veršį suragavo. Tai daug suvalgo, tai daug suragauna.
užragáuti.

1. kiek paragauti; užvalgyti: Prašom užragáut mūsų bulbų. Užragáusiu saldaus. Ažragãvus ir daugiau noris.

2. per daug ragaujant, prarasti skonį: Ragauni, ragauni – ir užragáuni skonį.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'apragauti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x