apjuodinti

júodinti (-yti), -ina, -ino.

1. daryti juodą; tepti, čiurinti: Batus júodink su sūdimis. Dabar mūsų vyrai júodina pakinktus. Batus júodina. Juodas kranklelis, girios paukštelis, tai juodas nejuodytas. Japonės ištekėjusios juodinas dantis. Gyvenimas vis labiau blausėjo ir kažkaip juodinosi.

2. dergti, teršti, apkalbėti, šmeižti: Mus juodins budelių spauda. Kam te juodint kitas, kad ir mes ne geresni. Dergia jį, juodina, ė anas tyli kaip mėmė. Ag nesileisk kiekvienam nuobradai juodint.
apjúodinti.

1. padaryti kiek juodą: Apjúodink batus. Lytus apjuodina dobilus.

2. apšmeižti, apteršti: Tokiais pasakojimais apjuodinau tavo gražią nuotaiką. Lengva žmogaus vardą apjuodinti, bet sunku nubaltinti.
atjúodinti. vėl juodą padaryti.
įjúodinti. labai sujuodinti: Kad įjúodino (įnešiojo) marškinius – nė išskalbt nebegaliu.
išjúodinti.

1. padaryti juodą; juodai nutepti; sutepti: Išjuodino tą ožką po visam (visiškai) ir vėl vedasi į turgų. Batai gražiai išjuodinti. Darbas tavęs neišjuodins, kad ir juodu vadinsis. Naktį jis persirengė į baidyklę: išsijuodino veidą, ant galvos prisitaisė ragus. Skarelė išsijuodinusi.

2. apšmeižti, diskredituoti: Liaudies priešai siekė išjuodinti, diskredituoti geriausius tos tautos klasikinio palikimo atstovus.
nujúodinti.

1. nudažyti, nutepti juodai: Kad aš pati būč dariusi (dažiusi) , būč tikrai tiek nenujúodinusi siūlų. Aš visą gyvenimą apsėjau be švakso – su suodžiais nujúodinu, ir gana. Turi juodų dažų – tai nujúodink šitą spintelę. Makštis buvo nujuodinta. Lapų (popieriaus) kraštai buvo nujuodinti pirštų. Nusijuodinu šliures nedėlioj. Tyčia kits kitą nusijuodina ir ragus kits kitam antlipdo.

2. padaryti tamsų, žemą: Vieni personažai per daug išidealizuoti, kiti per daug nujuodinti.
pajúodinti. kiek nujuodinti, padaryti juodą: Su suodžiais truptį pajúodyk [batus],
patrink, ir bus gerai! Aprūkiu, pajuodinu. Pajúodinau siūlus su petelnės dugnu, ir gerai. Ar pajúodinai batus, verykus? Tomamilčiai pajuodina žemę. Miltai bulbinę košę pajuodina, daug negal dėti. Ponia su tomis pajuodintomis akimis, be plaukų, atrodė lyg nupešta pelėda.
pérjuodinti. perdažyti juodai.
sujúodinti.

1. sutepti, padaryti juodą: Sujúodinau marškinius. Gan juokinga pamatyti žmogų su sujuodintais kailiniais. | Nu jau aš vakar pačią sujuodinau (sumušiau iki mėlynių) . Jeigum susijúodino [marškiniai],
duok išskalbsiu.

2. suteršti, suniekinti: Taũ gi visiškai, Petrai, sujuodino tas paršas (jaunas, nemandagus žmogus) .

3. sukirsti kalboje, suniekinti: Kamgi jau tu teip sujuodinai, net nutilo mergiotė! Kad sujuodino visi sustoję bernioką, tai net tas rėkt pradėjo. Sujuodino, subukino, kad ir labai razumnas. Aš ten pas juos nė prasižiot negaliu, anys tuoj šoka ir sujuodina mane.
užjúodinti. labai sujuodinti, įnešioti: Neužjúodyk nosinių – bus sunku išskalbt. Užsijuodino dangus pažemiais, būs lytaus. Staltiesė labai užsijúodino – sunku išmazgot.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'apjuodinti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2009 - 2020 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Žemėlapis