šiaudai

šiaudaĩ. iškultų javų stiebų masė: Šiaudai krėsti, trakni. Kraikiniai šiaudaĩ. Šiaudaĩ trakniniai. Migis iž šiaudų, iž spalių. Šiaudai sukapoti. Kvietiniai šiaudai. Avižieniai šiaudaĩ. Vasarieniai šiaudai. Ans sujogojo šieną su šiaudaĩs. Geriausias kraikas yra žiemkenčių šiaudai. Iškuliam, tada kratom šiáudus. Pas mane an lubų an pusę metro yr šiaudų̃. Šiaudaĩs ažmokėjo. Šiaudų̃ priklota. Lindau į šiáudus giliau, kad būtų šilčiau. Guli inlindęs šiauduõs. Šiaudúosna sulenda kiaulės ir druni. Rugienius šiáudus labiau ėda kaip šitą šieną. Šiaudų̃ kokių duos tums karvėms – batvinių niekas nediegė, nebuvo mados. Lig švento Jurgio turėk šiaudų. Viksvos karvėm geriau ažu šiáudus. Reikia parduot karvę telingą, nė šiaudų̃, nė šieno nėr. Saulė nepramuš pro šiáudus. Kur blogesni [pėdai],
tai kuldavo an šiaudų̃. Šiaudų̃ paklojo, ryzinį užklojo – ir lova. Dvejoms kestėms nespė [ja] nešti: eina ir eina tie šiaudaĩ iš tos mašinos. Visą kluonieną ažkratė šiaudaĩs. Kur jau bedėsta [šiaudus] – šiauduõs ir prapulsta. Pernykščius šiáudus degina stirto [je]. Pakratai pagrėbstų, šiaudų̃ – teip jos. sušąla. Šiaudų̃ gniužuluką susvynioji ir iššveiti puodus, tai mazgotuviai vadinos. Kviečiojai – menkiausi šiaudaĩ. Rugių pėdą paimsi už vieno galo, išpurtinsi tus šiáudus. Mėšlas mėšlui nelygus: karvės tik šiaudaĩ – sudžiūsta. Kur buvo trąšos prieg šiaudãmu, tai ažu keturis ėmimus ir vežimas trąšų. Savo šiáudus bei šieną žiemoje pardavęs, savo galvijus didei anksti pavasaryje išvaro. Pirkti kūlių negausi – visi šiaudus birgina pakratams. Šiaudáičių biskį duoda. Žiemą karvutei šiaudẽliai, kratinėlis – iš kur to pieno bus. Arkliui šienelis, o karvei rugieniai šiaudẽliai. Trupuliuką šienelio paduodi, trupuliuką šiaudẽlių – ir prasimaitina karvelė. I šiaudeliùs lig krisleliui suėda karvės. Šiaudžiukùs šalinėn kluono sukraunam, karvelei šert bus. Oi dūdūdūdū, šiaudaĩ be grūdų, padariau alutį vienų avižų. Daugia yra šiaudų ir pašaro mūsip. Jis taria geležį šiaudus sančius. Neprieikig tad, šiáudus atnešdamas arba malkas, arba šieną, idant ugnies nepriduotumbei. Ir davė velbliūdams šiaudų ir abrako. Durnas kaip šiaudai. Duona kaip šiaudaĩ. Kaip šuo ant šiaudų – nė pats ėda, nė kitam duoda. Šiaudus tryniau, o siaust nemokėsiu (jaunas įpratęs, darysi ir pasenęs) . Iš šiaudų išėjęs, o šieno (šieną) nepavijęs. Šiaudais pečiaus neiškursi. Šiaudais duonos neiškepsi. Ar šiaudaĩ, ar vilnos, bil tik žarnos pilnos. Daugiau šiaudų iš to darbo negu grūdų. Gerai gyvenu, šiaudaĩs kūrenu. Kaip gyvenat? – Gerai gyvenam: šiaudaĩs kūrenam, malkų neturim. Nors šiaudus ėsk, bet panaberiją turėk. Ka i ruginius šiáudus valgysi, ale nenuleisk ausų. Nebepaeinu: viena koja prašo šieno, kita – šiaudų. Juk katinuo avižinių šiaudų̃ nereik (nereikia duoti mažam vaikui nevaikiškų daiktų) . Eina per šiaudus – nebrazda. Nuoga po šiaudus lando. Turia kojas – neina, turia šiaudų̃ – neėda, turia gyvybę – ne visada. Man šiaudaĩ (vieni niekai) šitos malkos sukirst. Mun tas darbas padirbti – šiaudaĩ yr. Imk papirosą. – Vieni šiaudai. Naminis tabakas – kita, – pasako Kazys. Kas čia par valgis – tai tik šiaudaĩ. Šiaudaĩs (menku valgiu) užkandi – ir vis tiek sveika. Šiaudaĩ tiktai iš tokios kalbos. Nieko nebėr iš Jonio – šiaudaĩ.
ant rugiẽnių (rugìnių) šiaudų̃ lìkti (palìkti, sėdė́ti) neištekėti: Jau ana lìko ant rugiẽnių šiaudų̃. Jau ta paliko ant ruginių šiaudų. Padėkok jam, kad iki šiol tebesėdi ant rugienių šiaudų.
kaĩp per (par.
) šiáudus lį̃sti sunkiai gyventi: Šįmet kaĩp par šiáudus leñdam, nieko nebtaisom [iškeliami į kitą gyvenvietę].
nuo šiẽno ant šiaudų̃ prisiver̃sti pakeisti pažiūras: Maždaug tuo metu atsivertė (klaipėdiškis sakytų: prisivertė nuo šieno ant šiaudų) Jonas Vanagaitis.
šiaudų̃ galvà prasta atmintis: Muno šiaudų̃ galvà – užmiršau paršelius pašerti.
šiaudų̃ kùmelį paperė́ti būti bergždžiai: Mūsų bėroji paperės šiaudų kumelį.
šiaudų̃ výras vaiduoklis: Dabar suprato Dreižys, kas jį lydi. Bet jis Dievo bijąs žmogus – ką gali jam tas šiaudų vyras daryti!
šiáudus atskìrti nuo grūdų̃. suvokti, kas vertinga. .Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'siaudai' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2009 - 2020 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Žemėlapis