judėjimas

judė́jimas.

1. → judėti 1: Judėjimo organais vadiname tas gyvulių kūno dalis, kurios padeda jiems įvairiais būdais judėti. Judėjimo, arba kinetinė, energija. Šviesą mes regime kaipo ypatingą judėjimą neapsakomai smulkutyčių etero dalyčių.

2. materijos egzistavimo forma, nepaliaujamas materialinio pasaulio raidos procesas: Pasaulis yra judėjimas šitos objektyvios realybės, atspindimos mūsų sąmonės. Judėjimas kaip materijos egzistavimo būdas. Rimtis ir judėjimas, moko dialektinis materializmas, yra priešybių vienybė.

3. atskiras judėjimo momentas; judesys: Jo. visi judėjimai yra mandagūs ir puikūs. Jis buvo žemas, apvalus, plonakojis žmogelis, staigių judėjimų. Gyvatės judėjimai vyksta banguotais viso kūno vingiais horizontalinėje plokštumoje. Stirnos judėjimai yra labai vikrūs ir sukrūs, ne bet kas gali ją pagauti.

4. daikto ar jo dalių persikėlimas iš vienos vietos į kitą; susisiekimas: Prie pulko štabo buvo nuolatinis judėjimas. Mūsų miestų gatvėse nėra didelio judėjimo. Buvo sustabdytas judėjimas per administracijos sieną. Kariuomenės artilerija tęsė persikėlimo judėjimą.

5. veikimas, akcija; sukilimas: Be revoliucinės teorijos negali būti ir revoliucinio judėjimo. Azijoje visur auga, plečiasi ir stiprėja galingas demokratinis judėjimas. Auga ir plečiasi taikos šalininkų judėjimas. Girdėjau apie kylantį darbininkų judėjimą, apie jų kovą su valdžia. Didis proletariato išsivaduojamasis judėjimas turėjo pasidaryti ir seniai jau pasidarė tarptautinis. Pasaulis savo istorijoje dar nematė judėjimo, tokio plataus ir gilaus, koks yra tautų judėjimas dėl taikos. Nacionalinio išsivadavimo judėjimas apima visas kolonijines šalis.

6. kolektyvinis keitimasis laiko atžvilgiu: Reikalingus duomenis apie kurio nors krašto, srities ar vietovės gyventojus teikia gyventojų arba demografinė statistika, kuri apima gyventojų buities ir judėjimo reiškinių statistinį stebėjimą.
pajudė́jimas. → pajudėti 1: Menkiausias pajudėjimas – katė jau ir begirdinti. Neatsargus pajudėjimas galėjo viską sugadinti.
sujudė́jimas. → sujudėti.

1. judesys: [Dulkelės] pakyla į orą prie mažiausio sujudėjimo.

2. subruzdimas, sambrūzdis: Kas galėtų aprašyti tą sujudėjimą tarpu jaunų vyrų, kuris pakilo po jos žodžių!

3. susijaudinimas: Visi su sujudėjimu kalbėjo apie kytrą vaizbonį Arminą. Šitas tvartas per sujudėjimą ar susigraudinimą liko neužrakintas.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'judejimas' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2009 - 2020 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Žemėlapis